Bugun...Çukurova'da ayçiçeği ekimi genişliyor
Tarih: 16-06-2016 10:57:02 + -


Türkiye yağlı tohum üretiminin önemli bölümünün karşılandığı Çukurova'da ekonomik getirisinin yüksek olması nedeniyle ekim alanı yıldan yıla artan ayçiçeklerinin açmasıyla tarım alanları sarıya büründü.

facebook-paylas
Tarih: 16-06-2016 10:57

Çukurova'da ayçiçeği ekimi genişliyor

Kadirli Ziraat Odası Başkanı Hanifi İspir, çiftçiler için ekonomik getirisi yüksek olan yağlık ayçiçeği tarımının Çukurova'da son yıllarda yaygınlaştığını söyledi.

Yağlık ayçiçeğinin özellikle kıraç  arazilerde yetiştirildiğini belirten İspir, "Yağlı tohumlar arasında önemli bir yeri olan ayçiçeğinin yöremize hububat ekilemeyen alternatif arazilerde tarımı yapılmakta, marjinal olarak nitelendirdiğimiz tarım arazilerinin ekonomiye kazandırılması açısından önem taşımaktadır" dedi.

Yağlık ayçiçeğinin, gelişmiş ülkelerde tarımsal üretimde önemli yer tuttuğunun altını çizen İspir, "Tarımsal destek kapsamında yağlık ayçiçeğine kilogram başına 40 kuruş destek sağlamakta, ayrıca yağlık ayçiçeğinin sulama ve tarımsal ilaç giderleri diğer tarım ürünlerine göre düşük olması nedeniyle son yıllarda çiftçilerimiz tarafından tercih edilmektedir. Bu yıl meyve oluşum döneminde havanın yağışlı gitmesi nedeniyle dekar başına ortalama 300 kilogram verimin bu yıl 400 kilograma yükselmesini bekliyoruz" diye konuştu.

Temmuz ayında başlayacak hasadın bereketli geçmesini dileyen İspir, "Ayçiçeklerinin mayıs ayı  sonunda açmaya başlamasıyla tarlalar adeta sarıya boyanır, Çukurova ve Kadirli haziran ayı boyunca sarıya bürünür" dedi.                           Menderes Özat
Kaynak: KADİRLİ GAZETESİ

Editör: HÜSEYİN YILMAZER

Bu haber 1406 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER TARIM Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
YUKARI