Bugun...Çukurova'da "sarı altın" hasadı başladı
Tarih: 18-05-2016 11:00:00 + -


Türkiye’de buğday hasadının ilk yapıldığı bölgelerden Çukurova'da, buğday hasadı başladı. Yörede "Sarı altın" olarak nitelendirilen buğdayda geçen yıla oranla düşüş yaşanması üzerine üreticiler, taban fiyatının yüksek açıklanmasını bekliyor.

facebook-paylas
Tarih: 18-05-2016 11:00

Çukurova'da

Kadirli Ziraat Odası Başkanı Hanifi İspir, geçen yıla oranla bu yıl ekimi azalan buğdayın hasadına başlandığını belirterek, nisan ve mayıs aylarındaki olumsuz hava şartlarının verimi azalttığını söyledi.

Çiftçilerin, dekarda 300 ile 400 kilogram arasında verim aldığını ve ilk hasadın üreticiyi memnun etmediğini ifade eden İspir, şunları kaydetti:

"Geçen yıla oranla bu yıl ekim yapılan alanlarda azalma var. 400 bin dönümlük tarım arazisi olan Kadirli'de, bu yıl 25 bin dönüme buğday ekildi. İlk hasadın düşük olması üreticileri üzüyor. Dekara ortalama 400 kilogram verim alınıyor. Üreticilerimizin en büyük beklentisi, buğday alım fiyatlarının kendi beklentileri yönünde gerçekleşmesi. Verimde düşüşün fiyatta artması üreticiyi sevindirecektir. Şuanda kilogramı 80 kuruşa satılıyor. İnşallah verimle üzülen buğday üreticilerimiziz yüzü açıklanacak taban fiyatıyla gülecektir."

Meziretli Köyü'nde ilk buğday hasadını yapan çiftçilerden İhsan Salim (71) ise verimin normal olduğunu belirterek, "Çukurova'da sarı altın hasadımız başladı. Allah'a bin bereket versin. Çok şükür afet olmadan hasadımızı yaptık. Verim normal. Devletimizden destek bekliyoruz" dedi.

İlçede, 31 yıldır çiftçilik yapan Hakan Örtlek ise buğday hasadında verimin düşük olmasının mevsimsel olduğunu ifade ederek, "Çiftçilerimiz açısından çok önemli olan buğday hasadının memleketimize ve milletimize hayırlı olmasını bol kazanç vermesini diliyorum" ifadelerini kullandı.                                                       Menderes Özat

 
Kaynak: KADİRLİ GAZETESİ

Editör: HÜSEYİN YILMAZER

Bu haber 1458 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER TARIM Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
YUKARI