Bugun...DÖĞÜŞÇÜ;MISIR EKİCİSİ YOK OLMAK ÜZERE MISIRDA DESTEK 4 KURUŞTAN 2 KURUŞA DÜŞÜRÜLDÜ
Tarih: 13-05-2016 13:28:39 + -


CHP Kadirli İlçe Başkanı Mehmet Döğüşçü Mısırda kg başına verilen prim desteğinin 4 kuruştan 2 kuruşa düşürüldüğünü, bu düşüşün yöredeki mısır çiftçisinin sonu olacağını söyledi.

facebook-paylas
Tarih: 13-05-2016 13:28

DÖĞÜŞÇÜ;MISIR EKİCİSİ  YOK OLMAK ÜZERE MISIRDA DESTEK 4 KURUŞTAN 2 KURUŞA DÜŞÜRÜLDÜ

Devletin daha önce ödediği ton başına 40 TL olan desteğinin 15 TL nın zaten stopaj gideri olarak kesildiğini söyleyen CHP ilçe başkanı, bu durumda alacağı ton başına 20 TL nin 15 TL si stopaj için kesildiğinde eline ton başına 5 TL gibi gülünç bir para geçecektir diye ilave etti.

 

  Mısır çiftçisinin muhtemelen alternatif bir ürüne yöneltilmeye çalışıldığını bununde soya ekimi olacağını söyleyen Döğüşçü; ''Zaten girdilerle başı dertte olan çitçi için soya ekimi, ayrı ekipman ve acemilik  gibi sorunlarla karşı karşıya kalacaktır. Köyde bir çayı bile borca içme durubirliklerinin bu duruma  kayıtsız kalmasıdır. Ticaret Odası, Ziraat Odası ve Borsanın bu olaya kayıtsız kalması düşünülemez. Doğuda elektirik ve sulama parası vermeyen Mısır  ekicisiyle yörede her türlü sıkıntıya boyun eğen fedakar çiftçilerimiz aynı kefeye konularak ziraat yapmak zorunda bırakılıyor. Bu büyük haksızlıktır. Mısır eken  çiftçilerimizin mısır ziraati için her türlü ekipmanı hazır olup mısır tarımı için büyük deneyim kazanmıştır. bu insanlara alternatif sunmak cinayettir'' dedi.muna gelen çiftçilerimiz bu yükü kaldıramaz. Bundan daha kötüsü ilçemizdeki çiftçi 

 
Kaynak: KADİRLİ GAZETESİ

Editör: HÜSEYİN YILMAZER

Bu haber 808 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER TARIM Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
YUKARI