Bugun...Kısa boyunun zorluklarıyla mücadele ediyor
Tarih: 04-04-2015 12:12:02 Güncelleme: 06-04-2015 10:28:02 + -


İlçemizde yaşayan 72.6 cm'lik 26 yaşındaki Elif Kocaman, kısa boyunun zorluklarıyla mücadele ediyor.

facebook-paylas
Tarih: 04-04-2015 12:12

Kısa boyunun zorluklarıyla mücadele ediyor

5 yıl önce dünyanın en kısa kadını olarak Guinness rekorlar kitabına giren ve 1 yıl sonra bu unvanını kaptıran Kocaman, yaşıtları gibi hareket edemiyor, oyun oynayamıyor, tek başına yemek yiyemiyor.

Bağ Mahallesi'nde, annesi ve babasıyla yaşayan Kocaman, boyunun kısa olmasının hayatını zorlaştırdığını belirterek, buna rağmen hayata küsmediğini, sevenlerinin desteği ile yaşamını sürdürdüğünü söyledi.

2010 yılında Guinness rekorlar kitabına girdiğini ve 1 yıl sonra bu unvanını Hintli Jyoti'ye kaptırdığını anlatan Kocaman, "Yaşıtlarım gibi her istediğimi yapmak isterdim. Boyumun kısa olması bu isteklerimi engelledi. Evden tek başıma çıkamıyorum. Arkadaşlarımla oynayamıyorum. Dişlerimin olmaması nedeniyle katı yemek yiyemiyorum.

Hayata bağlanmada en büyük desteği annemden görüyorum.  devam ediyor. Babam işe gittiği zaman evde annemin en büyük yardımcısıyım. Birlikte temizlik ve yemek yapıyoruz. Herkes gibi tek başıma yemeğimi yemek, yaşıtlarımla gezmek, oyun oynamak istiyorum" dedi.

Anne Hatun Kocaman ise kısa boyunun zorluklarıyla yaşama mücadelesi verdiğini ifade ettiği Elif'in bulunduğu ortamlarda insanların yoğun ilgisi ile karşılaştığını söyledi.

Elif'in, kemik hastalığı nedeniyle vücudunun gelişmediğini ve 26 yıldan bu yana hep yanında olduğunu belirten anne Kocaman, "Elif'i doğduğundan bu yana hiç yalnız bırakmadım. Hem can yoldaşım, hem arkadaşım hem de canım, ciğerim. Son nefesime kadar yanında olacağım.

Misafirliğe, düğün ve cenaze gibi tüm ziyaretlere birlikte gidiyoruz. İnsanlar, bulunduğumuz her ortamda Elif'e yakın ilgi gösteriyorlar. Çok mutlu oluyor. Tek isteği ihtiyaçlarını kendisinin görmesi" diye konuştu.

Aynı yaştaki mahalle arkadaşı Sümeyye Altunbaş ta günlük hayatta sık sık biraya geldikleri Elif'in yaşama mücadelesinin kendisini sevindirdiğini söyledi.

Hayatın devam ettiğini ve Elif'in zorlukları tek başına aşamadığına değinen Altunbaş, "O'nunla aynı yaştayız. Birlikte parka gidiyoruz. Geziyoruz, çeşitli yiyecek yapıyoruz. Fakat Elif, dişleri olmadığı için yemek yerken zorlanıyor. Tüm zorluklara rağmen hayata küsmüyor" şeklinde konuştu.
Editör: Melih Ayar

Bu haber 809 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
YUKARI