Bugun...


CEZMİ YURTSEVER


facebook-paylasERMENİLERİN ÇUKUROVA EKONOMİSİNDE SÖZ SAHİBİ OLMALARI
Tarih: 05-01-2017 10:14:00 Güncelleme: 05-01-2017 10:14:00


-19. YÜZYIL ortalarında Ermeni sermaye sahipleri öncelikle tarım arazileri satın alarak çiftlikler kurmaya başladılar.

-Kozan’da Kuyumcuyan, Nalbaındian, Fermanyan ailelerinin geniş çiftlik arazileri vardı.

-Adana şehir merkezinde Gülbenkyan ve Bezciyanlar önde gelen Ermeni zenginler idi.

-Ermeni çevreler ekonomik güçlerdine dayanarak siyasi amaçlar peşinde koşmaya başladılar.

 

     1860’lı yılların başlarında Ermeniler için ideolojik ütopyayı şekillendiren  Mikayil Nalbandian  adındaki filozofun düşüncesine göre “Küçük Ermenistan” veya “Kilikya Ermenistanı” olarak görülen Çukurova’da ilerde bir Ermeni devletinin kurulması için Ermeni sermayedarlarının toprak satın alması, çiftlikler kurulması, diğer Anadolu şehirlerinden Ermeni göçmenlerin Çukurova’ya gelerek yerleşmeleri, Ermeni nüfus artışının sağlanması düşünceleri canlandırıldı.  Bu düşünce doğrultusunda Nalbandian ailesinden Mikayil Efendi 1860’lı yıllarda Adana’ya geldi. Kozan yakınlarındaki Ufacıkören’de çiftlik arazisi satın aldı. Sonradan Matyos Nalbantyan arazinin sınırlarını genişletti. Miktarını 10 bin dönüme kadar çıkardı. Ama çevresi ile birlikte 25 bin dönüm arazi onların kontrolüne geçmişti.

    Aynı dönemde 19. yy ortalarından itibaren Adana şehir merkezinde Bezdikyan Ermeni ailesi, Sonradan  Adana’ya yerleşen Kalost Gülbenkyan başta olmak üzere Ermeni banker/ sarraflar arazi satın alımını hızlandırdılar. Gülbenkyan ailesinden Kalost Anavarza kalesinin Ceyhan nehri batı kıyısındaki dikilitaş yöresinde 5 bin dönümlük çiftlik arazisi satın alması ile birlikte diğer Ermeni banker ve sarraf ailelerde elerindeki paraları toprak satın alımına ayırdılar.

    Kozan şehir merkezinde Fermanyan, Kuyumcuyan aileleri de aynı şekilde geniş arazi sahibi olmuştu. Kozan yakınlarındaki Gökdere denilen yerden olan Karabet Gökdereliyan, Bucak yöresinde çiftlik arazisi sahibi olmasının yanı sıra Adana yakınlarında da kendisine çiftlik satın aldı. Ermeni bankerler Türk çiftçileri yüksek faiz ve tefeciliğe boğarak elerindeki arazileri satın almaya kendi soylarından gelen göçmenler yerleştirmeye başladılar.

 

     OSMANLI PADİŞAHININ ÇUKUROVA’DA DEVLET ÇİFTLİĞİ KURMASININ GEREKÇESİ

     

      Ermeni arazi satın alımlarının doğuracağı tehlikenin farkına varan dönemin padişahı Abdülhamit, 1880’li yıllardan itibaren Anavarza kalesi kuzey sınırı olmak üzere, Sis kalesi- İmamoğlu ile Misis’ten aşağıda Yüreğir ovası Karataş ve Yumurtalık sahillerine kadar uzanan geniş arazide 1 milyon 100 bin dönümü bulan “Mercimek- Anavarza Devlet Çiftliği” kuruldu. Çiftliğin mülkiyet tapusu ordu kumandanlığı adına ( babı seraskeriye) çıkarıldı. Padişahın bu politikası aslında Ermenilerin yabancılar ile işbirliği yaparak hızlı bir şekilde Çukurova’da toprak  satın alıp siyasi amaç peşinde koşmalarının önüne sed çekmek idi.  Devamı var

1.Adana Vilayet haritası,

2.Haçin şehri ve Kalekilise 1865 yılı ve sonrası

3.Sis şehrindeki Ermeni manastırı

4.Kilikya Ermeni Başpapazı Sahak Kabayan, 1900’lü yılların başları

 

 Bu yazı 37418 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
YUKARI