Bugun...


CEZMİ YURTSEVER


facebook-paylasTÜRK BAYRAĞINA SAYGI DUYANLAR
Tarih: 04-01-2017 12:45:00 Güncelleme: 04-01-2017 12:45:00


-Selçuklu veya Osmanlı yaklaşık 1000 yıllık tarih sürecinde İslam bayrağını şerefle taşıdılar.

                -Türklrin hakim olduğu topraklarda yaşayanların torunları, günümüzde Endonezya Açe, Bosna-Hersek, Libya, Tunus, Cezayir'de ülke bayraklarında ay-yıldızlı Türk bayrağı şekilleri vardır.

                -Türkleri sevmek ve inanç kimliğinde bağlılık göstermek aynı zamanda İslam olmakla eş değerdedir

                Uzak Diyarlarda Endonezya'da Türk Bayrağı Taşıyanlar

      Türkiye'nin çok uzaklarında Asya'nın da Güney-dıoğu bölgesinde bulunan Endonezya, farklı ırk özelliği  olan insanların yaşadığı koskocaman bir adalar ülkesidir. Sumatra adası da Endonezya'nın  kuzeyde Malakya boğazı kıyısındaki en büyük adasıdır.

      Sumatra'nın kuzey sahillerindeki Aceh bölgesinde yaşayan insanlar Osmanlı'nın yüzyıllar öncesinde kendilerine yaptığı yardımları hiç unutmadılar. Kanuni Sultan Süleyman'ın son yıllarında (1566 yılı ve sonrasında) Açe Sultanı'nın yardım isteği  ile bu diyara savaş gemileri. Askerler ve toplar gönderildi. Açe sahillerinde kurulan kale ve tabyalara Osmanlı-Türk askerleri yerleşti. Bu toprakların Batılı saldırganlara karşı günvenliği sağlandı.

    Aradan geçen yüzyıllar sonrasında Hollandalılar 1870'li yıllarda Sumatra adası ve Açe şehrini kan dökerek ele geçirdiler. Açe'yi sömürgeci yönetikmlerinin bir zaferi olarak göstermek için sahil kalelerde bulunan Osmanlı topları yerinden söküldü, bir araya getirildi ve resimleri çizildi. Sonra o Osmanlı topları eritilerek kilise çanı yapımında kullanıldı.

    Ancak halkın kalbindeki Osmanlı Türk sevgisi hiç bitmedi. 1970'li yıllarda Açe'de yönetime karşı silahlı mücadele başladı. Bu mücadeleyi başlatanlar “Ayyıldızlı Türk bayrağı” şekli bulunan bayrak altında mücadele ettiler. Kendilerini inanç bakımından Osmanlı ve Türk sayan bu insanların sergilediği olaylar 21. Yüzyılda bile Türkleri seven, Türk olmayı “inanç kimliği” olarak benimseyenlerin davranış yansımasıdır.

    Türk Kimliği'ne Bağlılık ve Saygı

    Günümüzde bütün İslam dünyasında yaşyayan insanların mezartaşlarında “Hilal” veya “Hilal-yıldız” şekillerini görürseniz, onların “İslam” olduklarını gösterir. Bir gün yolunuz Bosna-Hersek'e düşerse hemen her yerde camilerde, mezarlıklarda, bayrak ve flamalarda ay-yıldız şekilleri vardır. Bosnalılar, Fatih Sultan Mehmet'in 1460'lı yıllarda gerçekleşen  bu toprakları  kendi istekleri ile fetih yıllarında İslamiyete geçtiler. Zaman içinde Osmanlı inanç ve kültür kimliği ile varlıklarını sürdürdüler.

      Osmanlı'nın son döneminde yaşanan savaşlar sonrasında nce Avusturya, sonra da Yugoslavya'nın  yönetim alanında kaldılar. Batılı ülkeler Bosnalıların İslam ve Osmanlı'ya bağlılıklarından dolayı onları “TÜRK” olarak gördüler. 1990'lı yılların başlarında Bsosnalı Müslümanlara karşı başlatılan imha savaşı sonrasında büyük acılar yaşanarak Bosna-Hersek devleti kuruldu.

     Günümüzde Bosna'nın her yerinde Osmanlı camileri, kültürel eserleri, ay-yıldızlı bayrakları severek yaşatan insanları görmek mümkündür. Bosnalılar “ inanç ve kültür kimliği” olarak Türk olduklarını kabul ederek varlıklarını yaşatmaya devam ediyorlar.Bu yazı 2255 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
YUKARI