Bugun...


Gamze TULUKÇU


facebook-paylasMETABOLİMAYI YAVAŞLATAN DİYET HATALARI
Tarih: 29-06-2017 17:13:00 Güncelleme: 29-06-2017 17:13:00


Bilinçsizce yapılan diyetler aslında vücutlarına büyük bir kötülük yapıyor: Metabolizma yavaşlıyor ve bunun sonucunda kilo kaybında  direnç oluşuyor. İşin daha da kötüsü bozulan metabolizma nedeniyle ciddi sağlık sorunları da ortaya çıkmaya başlıyor: Böbrek yetmezliği, damar tıkanıklığı, kalp krizi, bağırsak bozuklukları, durdurulamayan kilo kayıpları, tiroit hormonlarındaki düzensizlikler, bağışıklık sisteminin zayıf düşmesi,sindirim sistemi problemleri, ağır anksiyete ve depresyon en sık görülen sonuçları oluşturuyor.Metabolizmayı yoran diyet hataları nelerdir bunlara bakalım.

EKMEĞİ KESMEK

‘Diyete başladım ,artık hiç ekmek yemiyorum’ diyete başlayanlardanen sık duyduğumuz cümledir. Fakat diyetten tamamen çıkartılan karbonhidratlar ilerleyen dönemlerde hızlı kas kaybı, yorgunluk, bitkinlik, sinirsel gerginlik, metabolizmanın yavaşlaması ve ani tatlı krizleriyle sonuçlanıyor. Ekmeği direk hayatlarından çıkarmak yerin tam buğday ekmeği gibi lif içeriği yüksek ekmekleri tercih edebilirsiniz.

 

POPÜLER DİYETLERİ UYGULAMAK

Dergi ve gazetelerden kesip dolapların üzerine asarak uygulamaya çalıştığınız diyetler, özellikle metabolik bir rahatsızlığınız varsa, ölümcül sonuçlar doğurabiliyor. Her kişinin yaşam tarzı ve beslenme alışkanlıkları nasıl birbiriyle aynı değilse, uygulayacakları diyetler de  aynı olamaz.Bu nedenle popüler diyetler metabolizma hızında düşüşlere ve kilo kaybında dirence neden olabiliyor.Diyetler kişiye özel hazırlanmalıdır ,size uygun bir diyet listesi için bir uzmama danışınız.

 

BİTKİ ÇAYLARI İLE METABOLİZMAYI HIZLANDIRMAYA ÇALIŞMAK

 Fazla kilolarından kurtulmak isteyen kişilerin daha fazla bitki çayı içmeleri sıklıkla karşılaşılan bir durum. Ancak bilinçsizce içilen bitkisel çaylar vücuttaki suyu atma ve bağırsak hareketlerini hızlandırma gibi süreçler oluşturarak tartıda geçici yanılgılara sebep olabiliyor. Üstelik bitkisel de olsa bu tip çayların bilinçsizce ve fazla tüketimi; karaciğerde toksik etki, kalp ritminde düzensizlik, tansiyonda ani değişimler, böbreklerde hasar ve vücuttan aşırı su atımı gibi ciddi zararlara yol açabiliyor. Bu nedenle bitkisel de olsa bu tür çayları mutlaka bir uzmana danışarak tüketin.

 

AÇ KALMAK

Yeterli enerji ve besin öğeleri almadan ,bilinçsiz ve uzun süreli açlık kas kayıplarına ve metabolizmanın yavaşlamasına sebep oluyor. Sağlıklı beslenme programı ve diyet uygularken aç kalmadan 3 ana 3 ara öğün şeklinde ,vücudun ihtiyacı olan besin öğelerini alacak şekilde beslenmeye çalışılması önemlidir.Sizin için diyet yapmak aç kalmak ile aynı anlama geliyorsa yanlış bir diyet uyguluyorsunuzdur.

 Bu yazı 1957 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
YUKARI