Bugun...


Gamze TULUKÇU


facebook-paylasRAMAZANDA NASIL BESLENMELİYİZ?
Tarih: 23-06-2017 10:28:00 Güncelleme: 23-06-2017 10:28:00


Ramazan ayı süresince oruç tutan bireylerin öğün sayısı azalmakta ve beslenme düzeninde değişiklikler görülmektedir.Orucun bitmesi ile bayramda normal beslenme düzenine geçiş olmaktadır.Bu nedenle bazı bireyler psikolojik olarak daha fazla yemek yeme eğilimi gösterebilir. Böyle davranan bireyler bayram kutlamaları sırasında normal yediklerinden çok daha fazla miktarda yemek tüketerek mide hazımsızlık sorunları,insülin salınımında artış,kalp ritminde bozukluk gibi sorunlarla karşı karşıya kalabilirler. Bu rahatsızlıkları yaşamamak için oruçtan sonraki beslenmemiz normal beslenmemizden farklı olmalıdır.Peki tüm bu yasakların kalktığı dönemde beslenmemiz nasıl olmadır?

Oruç ile birlikte iki iken öğün sayımızı yavaş yavaş 3 ana ve 3 ara öğüne çıkartırken özenli davranmalıyız. Oruç süresince yavaşlamış metabolizmamızı ara öğünler ile tekrar hareketlendirmeliyiz. Kahvaltı her zaman altın öğündür diyerek güne mutlaka kahvaltıdan başlamamız gerektiğini unutmayalım. Sahurda yaptığımız gibi hafif bir kahvaltı ile güne başlayalım .Her ana öğünde dengeli olarak protein,karbonhidrat ve yağ almaya özen gösteriniz. Bayram süresince sıvı alımı artırılmalı en az 1,5-2 litre su tüketimine özen gösterilmelidir.Kola ,gazoz gibi içecekler yerine ayran,limonata gibi sağlıklı içececekler tüketebilirsiniz.

Misafirliklerin olmazsa olmazı tatlı ikramlarına lütfen dikkat edelim,baklava ,kadayıf gibi şerbetli tatlılar yerine meyve veya sütlü tatlıları tercih ediniz.

Masada bayram atmosferi içinde diğer insanlarla yemek yerken, yüksek kalorili yemeklerden büyük porsiyonlarda yemek yerine daha küçük porsiyonlarda tüketmeye özen gösteriniz.Kavurma ,kızartma gibi sağlıksız pişirme yöntemleri yerine daha sağlıklı olan ızgara,haşlama ,buğulama ve fırında yöntemlerini tercih ediniz.

Ramazan ayı süresince oruç nedeniyle yaşanan kabızlık gibi bazı sindirim sistemi rahatsızlıklarının önlenmesi açısından, mevsimine uygun  sebze ve meyve tüketimi önemlidir. Öğünlerimizden birinde mutlaka sebze ve salata olmalıdır.Ayrıcaprobiyotiközelliğiyla kabızlığa iyi gelen kefir ve yoğurtta gün içinde mutlaka tüketilmelidir.

Bayramda, besin tüketiminin kısıtlandığı bir dönemden çıkılmış gibi hissedilse de, kontrolsüzce aşırı  besin tüketimi engellenmeli; sofranın başına oturup tek seferde çok fazla ve hızlı yemek yeme, az su içme, ara öğün atlama, şekerli besinlere gereğinden fazla tüketme ve hareketsiz yaşam sürdürme alışkanlığından kesinlikle vazgeçilmelidir

MİSAFİRE İKRAM EDEBİLECEĞİNİZ FİT BİR TARİF ;

HURMA TOPLARI

Malzemeler;

20-30 adet hurma

1 yemek kaşığı  kakaoBu yazı 2041 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
YUKARI