Bugun...


Muzaffer Yüksel Kaya


facebook-paylas







Tarhana Çorbası
Tarih: 05-01-2017 10:20:00 Güncelleme: 05-01-2017 10:20:00


Dışarıda müthiş bir soğuk vardı. Birkaç gün önce yağan kar don tutmuştu. Gece boyunca esen poyraz durunca ortalığı sinsi bir ayaz sarmıştı. Besbelli bu sene kış daha zorlu geçecekti .
Hava yavaşça aydınlanmaya başlamıştı .Ocaklıkta kaynayan kara kazanın altına doğru odunları yaklaştırdı. Yerinden oynayan odunlar biraz daha alevli yanmaya başlayınca ,evin içindeki eşyaların gölgeleri de sanki soğuktan üşüyorlarmış gibi sallanarak titremeye başladı.
Ocaktaki kaynamaya başlayan kazanın kapağını kaldırdı, içini çömçeyle karıştırdı. Çömçeyle aldığı çorbayı ateşin alevine yaklaştırdı. Tarhana iyice özleşmişti. Kazanı ocaklığın duvarında asılı tutakla tutarak yere koydu. Köşedeki kaplıktan tavayı aldı. Duvardaki asılı yağ hızmanını aşağı indirdi. Ateşin alevinden yararlanarak içerisine daldırdığı kaşıkla biraz yağ alarak tavaya koydu. Tavayı ateşin üzerine koymasıyla yağ cızırdayarak erimeye başladı. Eriyen yağa biraz salça koyarak karıştırdı. Sora havan da dövdüğü sarımsağı içine ilave etti. Üzerine biraz nane ve kekik ekledikten sonra , çömçeyi kazana daldırarak tarhananın suyundan tavaya biraz koydu. Cızırdayan tavayı biraz ateşte tuttuktan sonra kazanın içine yavaş yavaş dökmeye başladı.
Çorbanın kokusu ortalığı sarıvermişti birden. Erimiş tere yağ kokusuyla, sarımsak ,nane, kekik kokuları birbirine karışmıştı. Tarhana çorbası pişirmenin tılsımı buradaydı. Bu karışımın sırası ve miktarı çok önemliydi. Çorba pişirmesini kocanasından öğrenmişti. Çocukken onun tarhana çorbasını pişirmesini merakla izlerdi. Hele tarhana çorbasının yüzünü hazırlarken ki o nefis kokuyu duymak için başından ayrılmaz, hazırlanan yüzün çorbaya karıştırılırken çıkardığı cızırtı iştahını açardı. 
Arada bir çorbayı karıştırıyor ,çömçeye doldurduğu çorbayı biraz yukardan tekrar kazana boşaltıyordu.
Hava artık iyice ışımıştı. Yere serili yatakta yan yana yatan çocuklara kalkmaları için seslendi. Kendi de hayvanları yemlemek için ahıra doğru yönlendi.
Dışarıda kuru bir ayaz vardı.



Bu yazı 36809 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
YUKARI